Ajalugu

 

Metsis koormatraktori "isaks" on Ivo Jürgenson. Aastal 1993 tekkis tal esamakordselt mõte, miks ei võiks ka Eestis kui arvestataval metsatöötlemismaal olla ka oma, kodumaine metsaveo koormatraktor. Loomulikult metsatraktor on keeriline masin, mille ehitamine ei ole just käkitegu.

Idee viimistlemiseks ja lahenduse väljamõtlemiseks kulus 3 pikka aastat. Liikumapanevaks jõuks oli ehitada esialgu omaks metsandustööde tarbeks traktor, mis eesti oludes hästi vastu peaks ja mille ekspluatatsiooni kulud oleks tunduvalt madalamad kui kallitel skandinaavia masinatel.

 

Asutanud aastal 1996 oma firma Iftar ning selgeks saanud, milline peaks välja nägema kaasaegne eesti koormatraktor, asuski Ivo Jürgenson samal aastal konstrueerima masinat.
Pärast pikka arendustööd, valmiski aastal 1998 esimene metsatraktor, mis sai hellitusnimeks "Ksjoma". Nimi oli seetõttu humoorikas, et sümboliseeris eesti inseneri poolt teostatatud, valdavalt ida päritoluga komponentidest koostatud masinat, milline oli tulevaste Metsiste eelkäijaks.
Traktor nägi välja sarnane nagu teisedki 80-l ja 90l aastatel Soomes-Rootsis valmistatud masinad. "Ksjoma" oli valdavalt ehitatud vene päritolu komponentidest, kabiin ja mootor olid "laenatud" Belarusi põllumajandustraktorilt, samuti vene omad olid tööhüdraulikapump ning transmissiooni osas differentsiaalid ja rattareduktorid. Oma valmistatud olid masina raam ja tandemteljed, koorma sektsiooni komponendid, nagu tugipostid ja sirm. Tõstukiks kodumaine Siim 33.Juhtimishüdraulika oli itaalia pärioluga ja sõiduhüdraulika Tsehhi päritoluga.

 

Innustust saanud esimesest õnnestunud projektist, asus Ivo Jürgenson kohe konstrueerima juba järgmist masinat, mis valmis aastal 2000.
Tekkis ka mõte hakata kasutama nime Metsis, millest hiljem sai juba registreeritud kaubamärk. Uus mudel sai ka seeriatähistuse MF808.
Järjekorras masin nr. 2 oli koostatud sarnaselt, samas juba hüdraulika osas tulid kasutusele tuntud komponendid. MF808 sõiduhüdraulika valmistajaks oli saksa firma Sauer-Sundstrand, juhtimishüdraulika kuulsalt VOAC/Parker'ilt. Masina tõstukiks oli soomes valmistatud maailmakuulus Loglift, mudeliks F61FT100 kümnemeetrise nooleulatusega.Traktori juhtimine toimus juba elektriliste käsikute abil.

 

Veelgi innustunud teostusest, tegi hakkaja eesti mees veel kolmandagi masina, mille sünniaastaks sai 2003.

 

 

Kuidas sündis koormatraktor Metsis?

 

Progress oli juba tuntav. Järjekorras traktor nr. 3 omas juba omavalmistatud, kaasaegsemat kabiini, varustusse juurde tuli lisaks konditsioneer. Samuti olid elektrilised käsikud asendunud juba uute ja väiksemate elektrooniliste minikäsikutega. Sündis idee hakatagi tootma kodumaiseid Metsis traktoreid eesti ettevõtjatele.
2003 aasta kevadel alustasid firmad Iftar ja Logtehnika konsultatsioone komponentide tarneteks tootjafirmale ja samuti oli olemas Iftari poolne pakkumine Logtehnikale - Metsis masinate realiseerimiseks. Viimane firmadest oli tegev kasutatud metsatehnika ja varuosade müügi alal muudele metsamasinatele.

Pärast pooleteise aasta pikkust dialoogi, sündis uus ja otstarbekam äriidee - firmad muutusid partneriteks, asutades sügisel 2004 ühise metsamasinate tootmiseks ja realiseerimiseks mõeldud ettevõtte Metsis OÜ. Partnerid täiendasid teineteist hästi, Iftaril oli olemas tehnilised lahendused, Logtehnika lisas omalt poolt kliendid ja tagas välismaised sõlmkomponentide hanked ning nendega seonduva koolituse.

Vast asutatud Metsis Oü avastas end uuest, vahetult Euroopa Liiduga ühinenud majandusruumist. Senistest Iftari poolt väljatöötatud lahendustest kõik enam ei sobinud, kuna Euroopa Liit kehtestas automaatselt ka uued tehnilised nõudmised. Poole aastase tõhusa töö tulemusena käsikäes välismaiste komponentide hankijate tehnilise toega, üllitas Metsis OÜ kevadel 2005 uue, euro tasemele vastava koormatraktori. Erilised tänud soome laboratooriumile Vakola, kes antud masina testis ja sertifitseeris.

 

File written with CompuPic(R) - Photodex Corporation (http://www.photodex.com)

Uus Metsise koormatraktor kannab mudelinime Metsis 408F ning on oma eelkäijatega võrreldes palju muutunud. Vanade mudelitega võrreldes võiks öealda, et säilunud on valdavas osas hästi tasakaalustatud raam, kõik ida päritoluga endised komponendid on korvatud kaasaegsete mainekate euroopa ja ameerika valmistajate toodetega.
Taas on uus mudel saanud uue kabiini, sedapuhku juba euronõuetele vastava OPS,ROPS,FOPS testitu. Oma kombineeritud transmissioon on asendunud Dana poolt spetsiaalselt metsamasinate jaoks toodetava jõuülekandega, mootoriks kuulus soomlaste Sisu (Valmet), masinat juhib Parker'i digitaalne tööstusarvuti. Tõstukiks soomlaste Logliftile pakume ka veel alternatiiviks teist sama tuntud Rootsis valmistatud kaubamärki Cranab.
Sügisest 2005 on see mudel jõudnud seeriatootmisesse.

 

Areng ei ole seisma jäänud, nüüd ootavad juba oma järjekorda uued masinad. Metsandushooajal 2005/2006 valmisid harvester ja veidi väiksem koormatraktori mudel.
Edasised Metsis OÜ plaanid pole enam piiratud ainuüksi Eestiga, suur osa turunduse orientatsioonist on suunatud ka muudele turgudele. Uutest masinatest on mõned juba koha leidnud Lätis ja Valgevenes. Loomulikult ootame "uksele koputamast" ka kõiki Eesti metsandusettevõtteid.